Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895
Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895

Czym jest kredyt refinansowany i kiedy można z niego skorzystać?

Zaciągnięcie kredytu to często jedyna szansa na posiadanie wymarzonego domu czy mieszkania. Samo posiadanie kredytu hipotecznego nie jest ani niczym nadzwyczajnym, ani złym. Problem pojawia się wtedy, gdy z czasem okazuje się, że rata jest tak wysoka, że trudno ją płacić. Warto szybko działać i szukać rozwiązań.

Wielu kredytobiorców przecenia swoje możliwości i zbyt pochopnie decyduje się na pożyczanie pieniędzy. Niektórzy tracą płynność finansową np. z powodu utraty pracy lub innej sytuacji losowej. Bez względu na przyczyny istnieje wyjście z trudnej sytuacji. Jednym z nich jest refinansowanie, z którego można skorzystać tylko w przypadku kredytu hipotecznego.

Na czym polega refinansowanie kredytu?

W skrócie można napisać, że refinansowanie polega na zamianie drogiego kredytu na tańszy, niżej oprocentowany i bardziej opłacalny. Dzięki temu zmniejsza się comiesięczna rata, poprawia płynność finansowa i odciąża budżet. Jeśli chcemy, by wysokość raty była wyraźnie mniejsza, można przy nowej umowie zdecydować się na wydłużenie okresu kredytowania. Z tym że wówczas suma spłaconych odsetek będzie wyższa.

Refinansowanie wiąże się z tym, że bank, z którym mamy podpisaną umowę godzi się na przekazanie zadłużenia konkurencji. Czyli pozbywamy się długu w jednym banku, ale zaciągamy w innym, na nowych i lepszych warunkach. I muszą być lepsze, ponieważ tylko wtedy refinansowanie ma sens.

Należy wziąć pod uwagę, że refinansowanie kredytu wymaga przejścia przez wszystkie standardowe procedury kredytowe (sprawdzanie zabezpieczenia, zdolności kredytowej i wiarygodności kredytobiorcy, przygotowanie umowy itp.), a to wiąże się z dodatkowym czasem i kosztami. Dlatego refinansowanie poleca się tylko wtedy, gdy oferta refinansowania jest zdecydowanie korzystna. Oprócz niższego oprocentowania należy zwrócić uwagę na inne, równie ważne warunki w umowie kredytowej.

Zalety kredytu refinansowanego

Jeśli mówimy o oszczędnościach, to zdarza się, że w innym banku można płacić nawet 20-30% niższą ratę kredytu. Oprócz obniżenia raty, niektóre banki oferują dodatkowe udogodnienia np. dołączenie do rat hipotecznych innych zadłużeń albo wypłatę dodatkowej gotówki.

Jeżeli myślisz, że płacisz za wysoką ratę kredytu, skontaktuj się z nami. Być może znajdziemy bank, który zaoferuje Ci dużo lepsze warunki i będziesz mieć okazję skorzystać z refinansowania.