Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895

DORADZAMY: Kupno nieruchomości – z pośrednikiem czy bez?

Na rynku funkcjonuje wiele firm pośredniczących w kupnie nieruchomości. Ich podstawowym zadaniem jest pomóc znaleźć wymarzony dom, mieszkanie czy lokal i sfinalizować transakcję. Za wykonanie usługi pobierają prowizję, zwyczajowo ok. 2-3% wartości nieruchomości. A to może oznaczać, że będziemy musieli zapłacić pośrednikowi nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niektórzy uważają to za zbędny wydatek, dlatego wolą szukać ofert sprzedaży nieruchomości bez pośredników. Zobaczmy zatem, jakie są plusy i minusy pośredników nieruchomości.

Jakie są zadania pośrednika?

Współpraca z pośrednikiem jest wygodna pod tym względem, że na podstawie deklarowanych potrzeb klienta, szuka odpowiednich nieruchomości i umawia na spotkania ze sprzedającymi. Niektórzy posiadają tzw. oferty na wyłączność, do których nie mają dostępu inni pośrednicy oraz nie znajdzie się ich w internecie.

Czasami klient upiera się, że chciałby kupić nieruchomość w danej lokalizacji, ale pośrednik może zaproponować coś lepiej odpowiadającego jego potrzebom. Dobry pośrednik to dobry również dobry sprzedawca orientuje się, które nieruchomości nadają się dla rodzin z dziećmi, które są idealne na lokale usługowe itd. Potrafi je również odpowiednio zaprezentować.

Kolejna zaleta pośrednika to pomoc w negocjacjach cenowych. Nieruchomości, które są bez skutku wystawiane na sprzedaż od dłuższego czasu, można kupić taniej, o czym kupujący może nie wiedzieć. Agent nieruchomości wie, do jakiej ceny można negocjować i kiedy sprzedający zawyża wartość swojej własności.

Podstawowym zadaniem pośrednika jest sprawdzenie statusu prawnego nieruchomości, co zwiększa bezpieczeństwo. Dzięki temu kupujący ma pewność, że w lokal nie jest zadłużony, że nikt nie ma prawa dożywotniego mieszkania itp. Można te informacje zweryfikować na własną rękę, ale podpisując umowę z pośrednikiem, to on bierze odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości.

Ostatnia ważna zaleta pośrednika to pomoc w sfinalizowaniu transakcji. Wielu pośredników oferuje kompleksową pomoc, w skład której wchodzi np. pomoc doradcy finansowego, znalezienie notariusza, przygotowanie umów itp.

Możliwe niedogodności współpracy z pośrednikiem nieruchomości

W sytuacji, gdy pośrednik jest doświadczony, rzetelny i sumiennie wykonuje swoją pracę, jedynym minusem jest fakt zapłacenia prowizji. Czasami może jednak zdarzyć, że trafiliśmy na niezbyt uczciwego pośrednika. Podstawą jest to, że pośrednik musi być wpisany do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i godnie reprezentować interesy klienta. Bardzo ważna jest dobrze skonstruowana umowa, która określa zadania agenta i koszt usługi. Szczególną uwagę warto poświęcić klauzulom budzącym wątpliwości, np. o karach umownych, okresach wypowiedzenia umowy, które czasami są niezgodne z prawem.

W sytuacji, gdy kupujący nie musi płacić prowizji od transakcji, należy się zastanowić, czy na pewno będzie działał na korzyść swojego klienta. Bardziej prawdopodobne jest, że prowizja i tak jest zawarta w wyższej cenie nieruchomości, aby ani pośrednik, ani sprzedający nie byli stratni.

Prawdopodobnie najgorszą sytuacją, jaką można sobie wyobrazić, jest kupno z pośrednikiem nieruchomości, która z różnych przyczyn nie odpowiada naszym wyobrażeniom, ponieważ jest np. zadłużona. Może się zdarzyć, że pośrednik i sprzedający celowo ukryli niektóre informacje, nie powiedzieli prawdy o stanie technicznym lokalu albo zapomnieli wspomnieć, że w miejscu, w którym dziś znajduje się piękny las, za dwa lata powstanie autostrada lub centrum handlowe.

Podpisując umowę z pośrednikiem, samemu również trzeba uczciwym. Niemal każda firma pośrednicząca będzie przeciwna, gdyby kupujący ze sprzedającym ją pominęli i dogadali się prywatnie. Niedozwolone są również sytuacje, gdy pokazaną wcześniej nieruchomość, kupuje znajomy lub członek rodziny, co ma na celu uniknięcie płacenie prowizji.

Szukając nieruchomości (szczególnie w sieci), trzeba być przygotowanym na to, że większość ofert jest wystawianych właśnie przez pośredników. W praktyce będzie to wygodniejsze rozwiązanie, ale być może nie chcesz lub nie możesz opłacić wysokiej prowizji dla agenta nieruchomości.

Jeżeli wolisz nabyć dom czy mieszkanie z pominięciem kosztów pośrednika, szukaj ogłoszeń rozwieszonych np. na tablicach informacyjnych, blokach, słupach ogłoszeniowych, a także w grupach w social media.