Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895
Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895

Gdański rynek nieruchomości – tu najbardziej opłaca się inwestować w lokale na wynajem

Jeżeli chcesz inwestować w nieruchomości na wynajem, z pewnością powinien Cię zainteresować trójmiejski rynek, który rozwija się najszybciej w Polsce.

W ostatnich 10 latach polski rynek nieruchomości zmienił się diametralnie. Przybywa lokali mieszkalnych i usługowych oraz podmiotów chcących inwestować w budownictwo. To zasługa przede wszystkim poprawie ogólnej kondycji gospodarki kraju i upowszechnieniu się kredytu hipotecznego jako głównego źródła finansowania zakupu nieruchomości. Nie bez znaczenia jest to, że w Europie jesteśmy w czołówce krajów z najwyższą rentownością z wynajmu nieruchomości. Trójmiasto zalicza się do regionu, w którym przychody z najmu są najwyższe.

Rynek mieszkaniowy w Gdańsku rozwija się szybciej niż w Warszawie

Wartość mieszkań w różnych miastach Polski rośnie nierównomiernie, gdyż istnieją spore różnice w przeciętnych zarobkach mieszkańców, dostępności lokali oraz zdolności kredytowej. Obecnie aglomeracja gdańska zalicza się do regionu z najatrakcyjniejszym i najszybciej rozwijającym się rynkiem mieszkaniowym. Jest to jeden z nielicznych obszarów, gdzie jest wszystko, co interesuje inwestorów: dostęp do morza, czyste powietrze, świetnie rozwinięta infrastruktura miejska, społeczna, techniczna oraz liczne tereny rekreacyjne.

To sprawia, że jest tu duży popyt na mieszkania związane z turystyką. Najwięcej sprzedaje się mieszkań, które są wykorzystywane w celach inwestycyjnych: głównie najmu długo- i krótkoterminowego.

W Trójmieście znacząco wzrosła liczba mieszkań na sprzedaż

Pomimo tego, że ceny mieszkań w Trójmieście rosną, to zainteresowanie nieruchomościami na wynajem nie słabnie. Na szczególną uwagę zasługuje Gdańsk, gdyż od 1993 roku obserwuje się tu systematyczny wzrost budownictwa na sprzedaż lub wynajem realizowanego przez deweloperów. Deweloperzy nie nadążają budować nowych obiektów, a większość sprzedaje się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Istnieją pewne problemy z kupnem nowych mieszkań zlokalizowanych w atrakcyjnych dzielnicach: blisko centrum oraz węzłów komunikacyjnych. To takie są wynajmowane najchętniej przez turystów. To sprawiło, że inwestorzy zaczęli się interesować lokalami z rynku wtórnego. Często kupują je w atrakcyjnych cenach, potem remontują i wynajmują.

Duże zainteresowanie nieruchomościami w Gdańsku wpływa oczywiście na ceny lokali, które w ostatnich 5 latach wzrosły o 32,8%. Obecnie średnia transakcyjna wynosi 7 500 m/². Ceny ofertowe rosną szybciej niż transakcyjne, co pozwala na negocjacje. Ciekawostką jest fakt, że spora cześć nabywców mieszkań w Gdańsku mieszka w różnych częściach kraju. Są to głównie zamożniejsi inwestorzy, którzy widzą ogromny potencjał na tym rynku.

Gdański rynek mieszkaniowy doceniany jest jest głównie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, czyli potencjału inwestycyjnego oraz relacji stóp zwrotu możliwych do uzyskania z inwestycji mieszkaniowych do poziomu ryzyka. Gdańsk jest tu liderem, gdyż roczna stopa zwrotu inwestycji w nieruchomości wynosi obecnie ok. 6%. To więcej niż w każdym innym regionie Polski oraz więcej niż oferują lokaty bankowe i papiery wartościowe.

Stawki najmu coraz wyższe – jak inwestować, by najwięcej zarabiać na wynajmowaniu mieszkań w Gdańsku?

W 2012 roku średnia cena najmu mieszkania w Gdańsku wynosiła 35 zł/m². Obecnie jest to ok. 50/m². Wynajęcie 2-pokojowego mieszkania w Gdańsku, w zależności od lokalizacji kosztuje średnio od 2000 do 3000 zł za miesiąc. Wynajem najatrakcyjniejszych apartamentów to koszt nawet 5000 zł/miesiąc w górę. Najemcy pokrywają dodatkowo koszty użytkowania (czynsz, prąd, media itp.) Biorąc pod uwagę obecne ceny nieruchomości i stawki za wynajem, szacuje się, że inwestycja w lokal na wynajem zwraca się po ok. 17 latach. Szybciej, jeżeli postawi się na najem pojedynczych pokojów i najem krótkoterminowy.

Według danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej w ostatnich trzech latach błyskawicznie wzrósł rynek najmu krótkoterminowego. Już co piąty turysta zatrzymujący się w Gdańsku wynajmuje prywatne mieszkanie. W 2016 roku ok. 70 tys. turystów wynajmowało mieszkania prywatne. W 2018 było już ich ok. 370 tys.

Zakwaterowanie na jedną noc w średniej klasy hotelu czy nawet hostelu kosztuje od 150 zł za osobę. Dla porównania wynajem 2-pokojowego mieszkania kosztuje od 150 zł do 500 zł za dobę. A w lokalu może zamieszkać kilkuosobowa grupa, dlatego wynajem prywatnego mieszkania jest tańszy od nocowania w hotelu, a wcale nie mniej komfortowy.

Apartamenty na wynajem zalkalizowane są w atrakcyjnych częściach miasta, a lokatorzy mają je do dyspozycji na wyłączność, dlatego czują się swobodniej. W tego typu lokalach można liczyć na luksusowe warunki, kuchnie z pełnym wyposażeniem, czyste i nowoczesne łazienki.

Nie trzeba dysponować gotówką na zakup nieruchomości, by zarabiać na najmie

Choć rynek mieszkaniowy w Gdańsku rozwija się tak szybko, nie znaczy to, że inwestorzy dysponują gotówką na zakup. Pod tym względem nic się nie zmieniło i głównym źródłem finansowania są kredyty hipoteczne. Nawet 50% inwestorów zaciągających kredyty hipoteczne inwestuje pozyskane środki w celu komercyjnej odsprzedaży lub wynajmu.

Wszystkie powyższe informacje wskazują, że kupowanie lokali na wynajem wciąż jest świetną inwestycją. Najwięcej zyskują inwestorzy nabywający kilka mieszkań. Specjalnie dla klientów, którzy chcą rozpocząć przygodę z inwestowaniem w nieruchomości powstała oferta inwestujpro. Nawiązując współpracę ze specjalistami nie tylko znajduje się szczegółowy plan inwestycyjny, ochronę zadatku i najkorzystniejsze źródła finansowania, ale również gwarancję zwrotu zainwestowanego kapitału w ciągu 3 lat. Zyski są zauważalne od razu, ponieważ rata kredytu najczęściej jest niższa od zysków czerpanych z najmu.

Źródła:

H. Henzel, K. Śmietana, A. Maszczyk, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Rynek Nieruchomości jako rynek inwestycyjny – parametry oceny, tendencje zmian w latach 2007-2011, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
K. Żelazowski, Ocena atrakcyjności rynków mieszkaniowych w Polsce, Acta Uniwersiatatis Lodziensis, 2013.
Urząd statystyczny w Gdańsku, Budownictwo mieszkaniowe w województwie pomorskim w 2015 roku.
Obrót nieruchomościami w 2017 roku, Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2018.
Rynek nieruchomości mieszkaniowych w 3 kwartale 2018 roku, Departament Analiz Sektorowych
Rynek mieszkaniowy w Polsce Perspektywa na 2019 rok, Tekton Capital.
Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2018 r, Departament Analiz Ekonomicznych, Narodowy Bank Polski.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/