Jak negocjować kredyt hipoteczny?

Zarówno Ty, jak i bank chcecie ugrać jak najwięcej dla siebie. Jednak celem negocjacji wcale nie jest uzyskanie najlepszej oferty, a dojście do kompromisu. I tego trzeba się trzymać. Nie wychodź z założenia, że bank chce Cię „naciągnąć” czy oszukać, a w rozmowach nigdy nie kieruj się emocjami. Dużym błędem jest skupianie się tylko na kosztach i ratach, ponieważ zaciągając kredyt na wiele lat, można wynegocjować inne korzyści, np. wakacje kredytowe, możliwość wcześniej spłaty bez zobowiązań.

Nie wszystkie elementy umowy podlegają negocjacjom

Banki zdają sobie sprawę, że obecnie klienci są bardziej świadomi, a konkurencja wśród pożyczkodawców jest spora, dlatego z reguły mają w zanadrzu przygotowane korzystniejsze warunki, które zachęcą klienta do podjęcia decyzji o wzięciu kredytu. Z reguły bank może obniżyć marżę kredytu, prowizję lub ubezpieczenie.
Przygotuj listę swoich atutów

Ocena kredytobiorcy oparta jest na analizie zdolności do spłaty pożyczki. Jeżeli masz dobrą historię kredytową, stabilne zatrudnienie i ogólnie w ocenie banków jest zaufanym klientem, masz szczęście, ponieważ możesz bez oporów negocjować korzystniejsze warunki umowy.

Są banki bardziej skierowane na realizację potrzeb klientów, ale i takie, które narzucają swoje warunki i nie są chętne do żadnych negocjacji. Powinno się wybierać banki, które są w stanie pomagać, a nie stawiać przeszkody. Ponadto niektóre banki specjalizują się bardziej w kredytach mieszkaniowych, inne w kredytach dla firm czy zakupach na raty. Warto to wszystko wiedzieć, by składać wnioski w bankach, które mają najlepsze oferty kredytów mieszkaniowych.

Jeżeli masz wątpliwości, w których bankach można wynegocjować dobre warunki kredytu hipotecznego, chętnie Ci podpowiemy.

Poznaj terminologię i język banków

Pokaż, że jesteś dobrze przygotowanym klientem, a pożyczkodawcy będą Cię traktować poważniej. Szanse w negocjacjach będą bardziej wyrównywane. Jeżeli pracownik banku zobaczy, że wiesz, co to jest prowizja, marża, scoring, WIBOR, zrozumie też, że jesteś rozsądnym pożyczkobiorcą. Mówienie „tym samym językiem” zwiększa szacunek do klienta banku, co jest świetnym początkiem udanych negocjacji kredytowych. Banki stosują mniej więcej podobne praktyki w zakresie oceny zdolności kredytowej i przyznawania kredytów. Ale nie takie same, dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie zasady obowiązują w danym banku. Przygotuj się, sprawdź, które czynniki w największym stopniu wypływają na ocenę zdolności u danego pożyczkodawcy. Warto zapytać inne osoby o doświadczenia z danym bankiem, a także poprosić o pomoc eksperta kredytowego czy innego specjalisty, który ma częsty kontakt z wieloma bankami i zna zasady przyznawania i negocjacji kredytów hipotecznych.

Ubieganie się o kredyt, a tym bardziej negocjacje z bankiem nie są bezstresowymi doświadczeniami. Pamiętaj jednak, że nie musisz przez to przechodzić bez pomocy. W Intuum możemy w Twoim imieniu wynegocjować najlepsze warunki kredytu hipotecznego.