Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to spore obciążenie dla budżetu, ale pozwala spełnić jedno z największych marzeń – własny dom. Nieruchomość to również inwestycja, z której można czerpać niemałe zyski. Zobacz, kiedy warto rozważyć wzięcie kredytu hipotecznego.

Chcesz się ustatkować

Jeden z najczęstszych powodów, dla których zadłużamy się w banku na wiele lat – chęć stabilizacji i zapewnienia rodzinie godnych warunków życia. Na swoim zawsze jest lepiej, ale nie zawsze ma się środki na zakup mieszkania lub domu. Osoby mające stałe i pewne źródło dochodu, brak większych zadłużeń, dobrą historię kredytową oraz trochę gotówki, bez większych problemów otrzymają kredyt hipoteczny.

Chcesz zarabiać na nieruchomościach

Od ponad 10 lat ceny mieszkań w Polsce pną się w górę. Najszybciej drożeją mieszkania o metrażu od 38 do 60 m2. Równie szybko rosną koszty wynajmu. Przykładowo w Warszawie wynajem 2-pokojowego mieszkania kosztuje średnio ok. 2100 zł miesięcznie, we Wrocławiu 1800 zł, a w Toruniu 1100 zł.

Właśnie dziś jest świetny moment, by wykorzystać szansę i zainwestować w nieruchomości na wynajem. Myślisz, że nie stać Cię na taką inwestycję? Niekoniecznie, ponieważ wiele firm i osób prywatnych finansuje nieruchomości kredytami hipotecznymi.

Jeżeli w najbliższych latach na ryku nieruchomości utrzyma się obecny trend, a wszystko wskazuje, że tak, nieruchomość będzie inwestycją, z której zyski pojawią się dość szybko. Nawet jeżeli zaciągniesz na ten cel kredyt hipoteczny. Więcej informacji o tym, jak inwestować w nieruchomości na wynajem znajdziesz także na stronie Inwestuj Pro.

Pamiętaj jednak, że zgodnie z zasadami banków, można mieć maksymalnie 4 kredyty hipoteczne naraz. Jeżeli planujesz zakup większej liczby mieszkań w celach inwestycyjnych, warto tak zarządzać finansami, by nadpłacać kredyty z zysków i szybko pozbywać się zadłużenia. Gdzie tych zysków szukać?

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości na wynajem?

W ostatnich latach Polacy zmienili styl życia. Coraz częściej migrują między miastami i państwami, nie wiążą się tak jak kiedyś z jednym miejscem na całe życie. Przeprowadzają się i szukają mieszkań na jakiś czas – czyli wynajmują.

Druga sprawa, że wiele osób, choć teoretycznie ma możliwości finansowe, nie ma zdolności kredytowej. Ponadto w początkowym okresie koszty związane z obsługą kredytu oraz utrzymaniem nieruchomości przewyższają te poniesione na wynajem lokalu. To sprawia, że niektórzy wolą poczekać z kredytem i wybierają wynajmowanie.

Istnieje jeszcze inna kategoria wynajmujących – osoby młode, uczące się i studenci, którzy tym bardziej nie chcą na starcie kupować nieruchomości. Niektórzy inwestorzy specjalnie dla nich wybierają duże, ponadstumetrowe mieszkania, np. w kamienicach i wynajmują na pokoje. Tu miesięczny dochód z 1m 2 jest sporo wyższy, niż w przypadku wynajmowania całego mieszkania jednemu wynajmującemu.

Wynajem okazjonalny – jeszcze większy zysk

Polska staje się coraz atrakcyjniejsza pod względem turystycznym. Hotelowa baza noclegowa nie jest w stanie zaspokoić potrzeb turystów preferujących kameralne apartamenty. Dużą popularnością cieszą się krajowe i międzynarodowe serwisy, na których szuka się noclegów w prywatnych mieszkaniach. To również warto wziąć pod uwagę planując wynajem.

W niektórych miastach wynajem na doby jest o wiele bardziej opłacalny, niż wynajem stały. Jak to możliwe? Przyjmijmy, że średnio za dobę w 2-pokojowym mieszkaniu prywatnym płaci się ok. 200 zł. Wystarczy 15 dni obłożenia w miesiącu, by zarobić więcej, niż wynajmując lokal stałym lokatorom.

W jakie nieruchomości inwestować?

Deweloperzy inwestują zwłaszcza w dużych miastach i budują nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach. Nowe, eleganckie lokale cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród osób szukających mieszkań na wynajem, jak i firm, które szukają siedzib na biura.

Choć deweloperzy nie próżnują i budują sporo, to atrakcyjne nieruchomości bardzo szybko się sprzedają – często jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Warto być czujnym i nie stracić nadarzającej się okazji na ciekawą i dochodową inwestycję.