Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895
Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895

Nie żyjemy w czasach, gdy mieszkania są „przydzielane z urzędu”, a mieszkanie w domach wielopokoleniowych nazwiemy przyjemnością. Z kolei kupienie nieruchomości za gotówkę jest nieosiągalne dla normalnego Polaka. Jedyną szansą na własne mieszkanie jest spadek, pomoc rodziny lub zaciągniecie kredytu hipotecznego. Nie ma co się oszukiwać, że wzięcie kredytu hipotecznego to łatwa decyzja. Spore obciążenie finansowe na wiele lat. Ale też szansa na kupno swojego mieszkania czy budowę domu, o którym się zawsze marzyło. Zobaczmy zatem, czy warto brać kredyt hipoteczny.

Oszczędzanie vs. kredyt hipoteczny

Wydawałoby się to proste. Zamiast płacić comiesięczną ratę kredytu, odkładać przez kilka lat pewną sumę pieniędzy i z czasem kupić nieruchomość za gotówkę. Jest jednak kilka problemów, ponieważ przy przeciętnych zarobkach, odkładanie na mieszkanie może potrwać nawet kilkanaście lat. Wyobraźmy sobie, że statystyczny Polak jest w stanie odłożyć z wypłaty 1000 zł miesięcznie. Biorąc pod uwagę, że nawet najmniejsze mieszkanie w małym mieście kosztuje powyżej 150 000 zł, musiałby oszczędzać aż 15 lat. Realnie patrząc za tę kwotę trudno kupić satysfakcjonujące lokum. Biorąc kredyt hipoteczny, mieszkanie kupuje natychmiast, a płacenie jest odroczone w czasie.

Istnieje jeszcze taka kwestia, że o wiele trudniej zmobilizować się do oszczędzania niż spłaty rat kredytu.

Odwlekanie zakupu mieszkania w czasie

To oczywiste, że zawsze wydaje się, że to nie ten moment na kupno mieszkania i kredyt hipoteczny. Czekamy na odpowiednią chwilę, na lepszą pracę, dzieci. A ona może nigdy nie nadejść. Od ponad 10 lat ceny mieszkań idą w górę. Jeżeli dziś nie zdecydujesz się na kupno nieruchomości, musisz się liczyć z tym, że za 5 lat zapłacisz nawet 10% więcej. W takiej sytuacji kredyt hipoteczny nie wydaje się taki straszny. Co więcej, wartość Twojej nieruchomości wzrośnie i będziesz ją mógł sprzedać z zyskiem. Bardzo dużo skorzystają na tym również osoby zajmujące się wynajmem mieszkań.

Wiedza na temat produktów banków i swoich możliwości finansowych

Wato jednak wziąć pod uwagę, że decyzja o kredycie hipotecznym powinna być rozsądna. Nie podejmujmy jej pod wpływem chwili. Jako specjaliści od kredytów zwracamy się z prośbą, by przed złożeniem wniosków zaczerpnąć wiedzy na temat polityki banków w sprawie kredytów hipotecznych, dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega finansowanie zakupu mieszkania kredytem, jakie warunki trzeba spełniać i jak przebiega proces weryfikacja wniosku kredytowego. Dobre przygotowanie to podstawa udanej transakcji.

Jeśli chcesz, by w wzięciu kredytu pomógł Ci specjalista, z chęcią służymy pomocą.