Wiek jest ważnym kryterium w przyznawaniu kredytu. Wpływa na zdolność kredytową, okres kredytowania, a także to, czy w ogóle się go otrzyma. Czy banki określają górną i dolną granicę kredytobiorcy, a także czy istnieje idealny wiek na zaciągnięcie kredytu?

Kredyt koniecznie przed 40?

20-latkowie mają mnóstwo perspektyw, ale dopiero zaczynają życie zawodowe, nie mają oszczędności, ani historii kredytowej. Dlatego najczęściej mają problemy z zaciągnięciem kredytu, nawet niewielkiego. Z czasem jest coraz lepiej.

40 rok to dla wielu Polaków najlepszy czas w życiu, ponieważ są wciąż młodzi, a jednak już wykształceni, dojrzali, odpowiedzialni, aktywni zawodowo, mają ustabilizowaną sytuację finansową i pozycję w pracy, zakładają lub już mają rodziny. I to właśnie po 40 wielu z nas decyduje się zaciąganie większych zobowiązań finansowych – na nowy dom, założenie firmy lub inną inwestycję. Jednak, czy to znów nie za późno?

Większość banków w Polsce ustala, że kredytobiorca powinien spłacić ostatnią ratę kredytu do 70-75 lat. A to oznacza, że np. mając 60 lat można zaciągnąć kredyt na maks. 10-20 lat. A wtedy trzeba mieć albo duży wkład własny, albo liczyć się z wysoką ratą. Jeśli chce się zaciągnąć kredyt z maksymalnym okresem spłaty (na 30-35 lat), trzeba się na niego zdecydować do ok. 40-45 lat. Potem z każdym rokiem skraca się okres kredytowania i zwiększa rata.

Przyznawanie kredytu do końca życia jest dość ryzykowne, szczególnie że z reguły na emeryturze zmniejszają się dochody. Stąd banki często wymagają wykupienie polisy lub wzięcie kredytu z innymi, młodszymi osobami. Oczywiście mamy tu na myśli większe kredyty gotówkowe oraz kredyty hipoteczne.

Kredyty dla seniorów

Pamiętajmy, że średnia długość życia jest coraz wyższa, a 60 czy 65-latek ma przed sobą jeszcze wiele pięknych chwil. Z badań wynika, że banki chętnie udzielają kredytów emerytom, ponieważ są wiarygodnymi klientami. Niewątpliwą zaletą jest to, że emerytura jest stabilnym i dożywotnim źródłem dochodu, a seniorzy żyją oszczędnie i stabilnie, mają swoje nieruchomości, brak większych zobowiązań, dzieci na utrzymaniu itd. Dlatego często mogą liczyć na atrakcyjne warunki kredytów. Z reguły seniorzy nie mają problemów z zaciągnięciem kredytu na dowolny cel, a nawet kredytu hipotecznego. Oczywiście im wyższy kredyt, tym ostrzejsze kryteria przyznawania, jednak w przypadku zwykłego kredytu konsumpcyjnego do 20-30 tys. wystarczy zaświadczenie o otrzymywaniu emerytury czy renty.

Nieważne, czy masz 20 czy 60 lat. W każdym wieku masz szansę otrzymać kredyt i spełnić swoje marzenia. Zapytaj nas, jak to zrobić i od czego zacząć.