Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895
Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895

Nowy trend na rynku deweloperskim – mieszkania z home office

W ostatnich latach obserwujemy, jak bardzo zmienia się styl życia i rynek pracy. Ludzie są coraz mobilniejsi i częściej mają możliwość pracy zdalnej. Kiedyś praca w domu była dostępna dla kilku wybranych wolnych zawodów. Dziś firmy chętnie decydują się zatrudniać pracowników zdalnych, ponieważ z jednej strony jest to wygodne, a z drugiej znacznie obniża koszty działalności. Pracownicy chwalą ten system pracy za swobodę i komfort. Jednak organizacja życia i pracy w domu nie jest łatwa. Z pewnością duże znaczenie ma to, gdzie i jak się mieszka. Podstawą jest posiadanie kawałka przestrzeni do home office. A to z kolei wypływa na zmianę preferencji nabywców, którzy poszukują konkretnych nieruchomości.

Jakie mieszkania kupują Polacy?

Jak wynika z badań, wśród Polaków wciąż największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania jedno- i dwupokojowe o powierzchni 35-50 mkw. Z pewnością ma to związek z ceną, ponieważ ceny mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego z roku na rok idą w górę. W 2020 r. w niektórych miastach za metr kwadratowy trzeba zapłacić nawet 9-10 tys. zł. Z takimi cenami trzeba się liczyć w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Trochę taniej (6-8 tys. mkw) jest w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Katowicach, Lublinie i Wrocławiu.

Jednak istnieją również nabywcy, dla których cena ma mniejsze znaczenie, a większe dodatkowe cechy. To głównie młodzi ludzie pracujący na dobrze płatnych stanowiskach, którzy mogą pracować zdalnie lub często zabierają pracę do domu. Cenią oni wysoki standard, dobrą lokalizację (najlepiej blisko centrum miasta), a także udogodnienia. Częściej preferują większe nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach i wbrew pozorom wcale za nie przepłacają. Biorąc pod uwagę cenę za mkw, mniejsze nieruchomości są najdroższe. W odpowiednim miejscu praca z domu jest efektywniejsza i nie miesza się zbytnio z życiem prywatnym.

Nowoczesne mieszkania z home office

Kiedyś domy i mieszkania poza miastem cieszyły się popularnością, gdyż były postrzegane jako tańsze, bezpieczniejsze, bardziej komfortowe. A potem wielu właścicieli nieruchomości przekonało się, że życie na obrzeżach miast ma sporo wad.

Choć praca zdalna umożliwia zamieszkanie w każdym miejscu, pamiętajmy, że firmy często wymagają okresowego odwiedzania swojej siedziby, spotkań z przełożonymi i współpracownikami. I tu okazuje się, że mieszkanie na peryferiach miasta wcale nie jest takie wygodne. Podkreślmy jeszcze, że praca w domu wiąże się z większą izolacją. Mieszkanie z dala od społeczeństwa może pogłębiać wycofanie, co z pewnością negatywnie obija się na zdrowiu psychicznym. A wielu pracowników zdalnych to młodzi, wykształceni ludzie chcący korzystać z rozrywek, kultury, sportu. Nie są zainteresowani pielęgnowaniem ogródków i podziwianiem zachodów słońca.

Polacy coraz chętniej wracają z obrzeży do centrum, ponieważ one się zmieniają i dopasowują do potrzeb mieszkańców. Stare obiekty są rewitalizowane, a obok nich pojawiają się nowe budynki mieszkalne. Centra i śródmieścia coraz rzadziej kojarzone są z ubóstwem i innymi patologiami. I to właśnie tam są najwyższe ceny mieszkań.

Pamiętajmy, że to w centrum dzieje się najwięcej, dlatego ich mieszkańcy częściej korzystają z życia towarzyskiego, mniej czasu spędzają w samochodach na dojazdach do pracy, szkoły, przedszkola. Wbrew pozorom żyją zdrowiej, ponieważ mają łatwy dostęp do parków, terenów zielni, ścieżek rowerowych, siłowni itp. Takie życie jest z pewnością ciekawsze i odpowiada młodym ludziom, którzy cenią sobie swobodę i aktywność.

Jednak nie tylko lokalizacja ma znaczenie, a także aranżacja mieszkania. Deweloperzy oprócz małych lokali, oferują również przestronne apartamenty z ogródkami, tarasami i pomieszczeniami na gabinety, w których życie i praca są bardziej komfortowe. Mieszkania często są bezczynszowe, dlatego w praktyce o wiele tańsze niż np. lokale w blokach z wielkiej płyty, a także domy za miastem (koszty transportu). Jeżeli ktoś woli mieć trochę więcej własnej przestrzeni, ma do wyboru również domy wolnostojące lub szeregowce, jednak tych w centrum miast jest zdecydowanie mniej.

Mieszkania ze strefą home office lub po prostu przystosowanych do potrzeb pracowników zdalnych, to nowy trend, ale wszystko wskazuje na to, że będzie się rozwijać. Apartamentowce oferujące nie tylko mieszkanie, ale również korzystanie z innych udogodnień (basen, siłownia, klub itp.) cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają na korzystanie z uroków życia w mieście.