Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895
Poniedziałek - Piątek 08:00-18:00 +48 798 895 895

Nieuchronnie zbliża się kryzys gospodarczy, który z pewnością nie ominie Polski. Świat stanął w miejscu, a wielu pracowników i firm obawia się o swoją przyszłość. Fakty są smutne – nieprzygotowane przedsiębiorstwa upadną. Przetrwają najsilniejsi, niekoniecznie najwięksi, a ci najefektywniej zarządzający. Nietrudno się domyślić, że biznes będzie się zmagał głównie z problemami finansowymi. Zobaczmy, jak można się z nimi uporać i uratować działalność.

Pomoc publiczna

Urzędnicy obiecują, że państwo pomoże przedsiębiorcom w naprawie szkód wyrządzonych przestojami w produkcji, świadczeniu usług i zmniejszeniem lub brakiem dochodów. W praktyce to wsparcie może ograniczyć się tylko do odroczenia terminów płatności składek, podatków lub ulg, z których nie każdy skorzysta. Nie wszystko, co się określa „pomocą”, rzeczywiście nią jest. Nikt nie ma wątpliwości, że państwo i tak upomni się o swoje, czyli jedyne, co nam pozostaje, to liczyć na siebie.

Przygotuj plan antykryzysowy

Wiele firm w czasach kryzysu nie zastanawia się, jak zwiększać zyski, ale jak przetrwać. Zarządzanie w sytuacji kryzysowej wymaga dokonania analizy i zastosowania działań ograniczających negatywne konsekwencje. Na pierwszym miejscu powinno być zapobieganie, dlatego już dziś warto zrobić wszystko, by nie dopuścić do nadmiernych strat. Największe szanse na uniknięcie negatywnych skutków kryzysu gospodarczego mają firmy, które wcześnie zdadzą sobie sprawę z możliwych problemów i natychmiast podejmą działania antykryzysowe.

Trudno przewidzieć, jak potoczy się kryzys i jak wpłynie na losy firmy. Można jednak przygotować różne możliwe scenariusze i opracować plany awaryjne. Dzięki temu zmniejszy się szansa, że coś nas zaskoczy, ponieważ będziemy gotowi na każdą ewentualność. W obliczu recesji przedsiębiorstwo powinno się skupić na ewentualnych problemach finansowych, ekonomicznych, prawnych i organizacyjnych.

Ograniczanie strat to nie tylko cięcie kosztów

Można zredukować etaty, wstrzymać awanse, negocjować ceny z dostawcami, ograniczyć nowe inwestycje, wydatki na reklamę i podróże służbowe. Ale nie powinno się tylko oszczędzać, bo najważniejsze, to nie stracić płynności finansowej. Gdy zabraknie kapitału obrotowego niezbędnego do utrzymania bieżącej działalności, firma szybko zbankrutuje.

Skąd wziąć gotówkę, gdy zarabia się mniej lub chwilowo nie zarabia wcale? Istnieje kilka źródeł finansowania w obliczu kryzysu. Jeżeli chcesz się z dowiedzieć, z którego możesz skorzystać, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Pokażemy Ci jak ograniczyć straty lub do nich nie dopuścić dzięki zewnętrznym źródłom finansowania.

Czy warto brać kredyty w czasach kryzysu?

Z jednej strony finansowanie firmy kredytem w obliczu kryzysu może się wydawać nierozsądne i ryzykowne. Z drugiej Ministerstwo Finansów pracuje nad różnymi programami pomocy dla przedsiębiorców, które obejmą również kredyty na korzystniejszych warunkach. Wszystko dlatego, że np. podwyżka stóp procentowych i ograniczanie kredytów prowadzi do spadku konsumpcji, PKB, zmniejszenia produkcji i inwestycji. Zwiększanie podaży na kredyty po prostu państwu się opłaca, gdyż to wpłynie na wzrost PKB w najbliższych latach. Czyli firma może na tym skorzystać i zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach.

Czy kredyt będzie opłacalny?

Kredyt może poprawić rentowność firmy i ograniczyć ryzyko bankructwa. Często to jedyny sposób, by przetrwać gorsze czasy, nie dopuścić do spowolnienia biznesu, a nawet poprawić kondycję przedsiębiorstwa.

Jeżeli decydujesz się na kredyt, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym ryzyko kursowe przy kredycie w obcej walucie, niestabilność walut, wahania stóp procentowych, gwarancje rządowe, system regulacji w sektorze bankowym oraz inne zmienne mikro- i makroekonomiczne.

Firma musi przeanalizować jeszcze inne kwestie. Czy bardziej opłaca się kredyt krótko- czy długoterminowy? Który bank wybrać? Co z zabezpieczeniem? Właście od tego są nasi specjaliści – by doradzić i pomóc wybrać najlepsze rozwiązania.

Z pewnością w większym stopniu kredyty powinny wykorzystywać firmy rentowne i płacące wysokie podatki. Łatwiejszy dostęp do kredytów mają firmy większe i dłużej działające na rynku. Młodsze i mniejsze przedsiębiorstwa mogą mieć trudności, dlatego chcemy im pomóc. Co możemy zrobić? Na przykład przygotować szczegółowy plan kredytowy, porównać oferty banków, złożyć wnioski, załatwić wszelkie formalności i ogólnie towarzyszyć w trakcie skomplikowanych procedur.

Jeżeli czujesz, że recesja nie ominie Twojej firmy – zapraszamy do nas na bezpłatne konsultacje i opracowanie planu antykryzysowego.