Starania o kredyt hipoteczny trwają nawet kilka miesięcy. Banki najczęściej mają miesiąc czasu na odpowiedź, czy chcą udzielić kredytu. Niektóre to przedłużają. Sporo czasu zajmuje to, co się dzieje przed decyzją, czyli załatwianie formalności. Żyjemy w czasach, w których biurokracja może przytłoczyć najwytrwalszych i najcierpliwszych klientów banków. Zobaczmy zatem, co zrobić, by poszło sprawniej i jak najszybciej otrzymać kredyt hipoteczny.

Szybciej otrzymasz kredyt, gdy skompletujesz dokumenty

Nie raz zdarza się, że pracownicy banku wciąż proszą o dostarczenie jeszcze jakiegoś dokumentu, i jeszcze jakiegoś. Albo okazuje się, że dokumenty są niewystarczające do oceny zdolności kredytowej czy wartości nieruchomości. Unikniesz tego, gdy już wcześniej upewnisz się, jakie informacje są potrzebne bankowi. Sporo zależy od tego, czy chcesz nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego, a może zamierzasz kupić lub wybudować dom. Inne dokumenty są potrzebne, gdy się pracuje na umowę o pracę, a jeszcze inne, gdy prowadzi się firmę. Także dobre przygotowanie znacznie skróci czas otrzymania kredytu.

Czy są banki, które szybciej analizują wnioski?

Statystycznie niektóre banki szybciej podejmują decyzje od innych. Rekordziści wśród banków przyznają kredyty w ciągu maksymalnie 2 tygodni. Niektóre banki wypadają mniej niekorzystnie, ponieważ klienci wręcz skarżą się na długie oczekiwanie. Dość niekomfortowa sytuacja jest wtedy, gdy dwa banki już dały odpowiedź, a jeden zwleka. Klient nie wie wtedy, co robić i denerwuje się. Jednak czeka, bo może się okazać, że ten „najwolniejszy” bank przedstawi najlepsze warunki.

Co możesz zrobić, gdy chcesz szybko otrzymać kredyt hipoteczny?

Przeciętny klient z reguły nie ma zbyt dużego doświadczenia w ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Taką decyzję podejmuję się raz, może dwa razy w życiu. I wcale nie musi wiedzieć, jak szybciej otrzymać kredyt. Od tego są specjaliści, którzy na co dzień mają do czynienia z bankami i doskonale orientują się w tych kwestiach. Wiedzą np. które banki szybciej podejmują decyzje i jakie formalności trzeba załatwić wcześniej, by nie przedłużać starań o kredyt. Nie wspominając już o tym, że eksperci kredytowi przejmują wiele obowiązków kredytobiorcy, czyli np. umawiają na spotkania, a także zbierają i weryfikują dokumentację.

W Intuum możesz liczyć na pomoc właśnie takich specjalistów. Współpracujemy nie tylko z bankami, ale również usługodawcami, których działania mogą przyspieszyć przyznanie kredytu. Radca prawny rozwieje wątpliwości w sytuacjach spornych, rzeczoznawca przeanalizuje rynek i oceni realną wartość nieruchomości. Z kolei notariusz dopilnuje, by umowa przedwstępna lub już ta właściwa były zgodne z prawem i odpowiednio zabezpieczały interesy kredytobiorcy. Wygodne jest to, że masz ich wszystkich do dyspozycji w jednej firmie i nie musisz szukać na własną rękę. Powierzając załatwienie kredytu hipotecznego specjalistom, oszczędzasz czas i odchodzi Ci sporo problemów. W efekcie, kredyt otrzymasz szybciej, niż myślisz.