W ciągu 10 lat ceny mieszkań mogą zdrożeć nawet o 80%

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz kupno nieruchomości, nie czekaj. Ceny systematycznie rosną i według ekspertów ta tendencja utrzyma się w kolejnych latach.

Od co najmniej 15 lat w Polsce obserwuje się bardzo duży popyt na mieszkania, na co wpływ ma kilka decydujących czynników. Rośnie płaca minimalna oraz średnie wynagrodzenie, bezrobocie jest dość niskie, a coraz więcej Polaków potrafi gromadzić oszczędności. Od lat zmienia się styl życia i sposoby inwestowania pieniędzy. Młodzi ludzie chętnie wyprowadzają się z domów rodzinnych do własnych mieszkań. Ponadto sporo Polaków inwestuje w nieruchomości, kupując w dużych miastach mieszkania na wynajem. Do tego dochodzą wciąż niskie stopy procentowe kredytów, które sprawiają, że kupno mieszkania na kredyt jest dość opłacalne. To sprawia, że chętnych na mieszkania nie brakuje.

Wraz ze wzrostem popytu rosną ceny nieruchomości

Choć w większych miastach Polski stale powstają nowe budynki, to w dalszym ciągu dostępnych mieszkań jest o wiele mniej niż chętnych nabywców. Deweloperzy idą za ciosem i podnoszą ceny, ponieważ wiedzą, że i tak znajdą klientów. Jednak zauważmy, że wzrost cen na rynku mieszkaniowym to również efekt ogólnych podwyżek cen – ok. 3,4% w ciągu ostatniego roku (np. materiałów, działek budowlanych itp.) oraz wzrostu płacy minimalnej (firmy muszą płacić więcej swoim pracownikom).

Nieruchomości są coraz droższe, ale i coraz atrakcyjniejsze

Deweloperzy starają się, by nieruchomości mieszkalne były zlokalizowane w atrakcyjnych częściach miast, ponieważ takie cieszą się największym zainteresowaniem i sprzedawane są w błyskawicznym tempie, bez względu na cenę. Wielu klientów decyduje się na kupno tzw. dziury w ziemi, czyli mieszkań będących dopiero w fazie projektu. Niektórzy preferują przedmieścia i tam specjalnie dla nich budowane są szeregowce i bliźniaki z ogródkami i garażami. Są również nabywcy, którzy wolą mieszkać bliżej centrum i wybierają mieszkania oraz apartamenty w budynkach wielorodzinnych. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania mające ok. 50 mkw. Ma to oczywiście związek z ceną, ponieważ wysokie ceny sprawiają, że wielu klientów po prostu nie stać na większe i droższe nieruchomości.

O ile wzrosną ceny nieruchomości po 2020 roku?

Nikt nie jest w stanie tego przewidzieć, ale można prognozować na podstawie danych z poprzednich lat. Przykładowo w 2006 roku w Gdańsku średnia cena nieruchomości na rynku pierwotnym wynosiła ok. 3500 mkw. Pod koniec 2019 roku za mkw trzeba już było zapłacić ponad 7500 zł. Prawie 100% wzrost cen w ciągu ostatnich 13 lat dotyczy większości miast w Polsce. Eksperci szacują, że jeśli ta tendencja się utrzyma, za 10 lat ceny mieszkań będą ok. 80% wyższe od obecnych. Jest to jeden z bardziej prawdopodobnych scenariuszy, ale nie jedyny.

Istnieje kilka alternatywnych prognoz. W każdej chwili może się zdarzyć coś, co wpłynie na obniżenie cen. Przykładowo drastyczny spadek liczby urodzeń, kryzys finansowy, zła koniunktura, nagły wzrost stóp procentowych czy masowe emigracje Polaków i odpływ imigrantów do innych krajów. Jeżeli jednak sytuacja w kraju się nie zmieni, gospodarka będzie się rozwijać, a wynagrodzenia rosnąć, ceny mieszkań z pewnością nie będą malały. Wszystko wskazuje na to, że chętni na kupno nieruchomości nie powinni zwlekać.

Jak sfinansować kupno nieruchomości?

Na rynku jest wiele opcji finansowania zakupu mieszkania, ale do najpopularniejszych zalicza się kredyt hipoteczny. Żeby skorzystać z kredytu, trzeba posiadać pewne oszczędności na wkład własny, z reguły ok. 10-30% wartości nieruchomości. Ponadto trzeba również spełniać inne warunki dotyczące historii kredytowej, statusu materialnego i rodzinnego, zatrudnienia itp. Wielu Polaków bez większych problemów otrzymuje kredyty na zakup wymarzonych mieszkań.

Wniosek jest jeden. Jeżeli stać Cię na kupno nieruchomości za gotówkę lub wzięcie kredytu, nie warto czekać na spadek cen, ponieważ to może nigdy nie nastąpić. Może nie wiesz, od czego zacząć, jakie dokumenty przygotować, do których banków składać wnioski? Z chęcią Ci pomożemy!