Zdradzamy, jak pracują i zarabiają eksperci finansowi

Chcemy Ci wyjaśnić, kim tak naprawdę jest ekspert finansowy, kto mu płaci i czy w ogóle do czegoś się przydaje.

Jak poznać dobrego eksperta finansowego?

Ekspert powinien być godnym zaufania, obiektywnym profesjonalistą; przekazywać klientowi szerokiej, merytorycznej wiedzy na temat gospodarowania kapitałem, ale w taki sposób, by klient sam mógł podejmować decyzje o swoich finansach. Zasada jest prosta: najważniejsze są interesy klienta.

Żeby było to możliwe, od doradców oczekuje się wykształcenia kierunkowego oraz szerokiej wiedzy o rynku finansowym. eksperci powinni się nieustannie rozwijać, a o ich wiedzy świadczą nie tylko formalne wykształcenie, ale również certyfikaty (np. certyfikat wydawany przez Europejską Akademię Planowania Finansowego) i oczywiście zadowolenie klientów.

W tym zawodzie szczególną rolę odgrywają umiejętność podejmowania trafnych decyzji, dobry kontakt z ludźmi oraz etyka zawodowa. Rzetelni eksperci stoją po stronie klienta; pokazują, jak i gdzie najlepiej inwestować czy pożyczać pieniądze. Profesjonalna osoba nie tylko udzieli wsparcia, odpowie na wszystkie pytania, ale również przygotuje plan finansowy, który będzie zrozumiały dla klienta.

Ekspert finansowy powinien być jak lekarz

Najczęściej z usług eksperta finansowego korzystamy doraźnie, kiedy ubiegamy się o kredyt lub chcemy zainwestować pieniądze. Jednak coraz częściej klienci poważnie traktujący swoje pieniądze, wiążą się z ekspertami na wiele lat. To podobnie jak z lekarzem rodzinnym, z tym że ekspert zamiast stanu zdrowia, zna stan konta, oczekiwania i możliwości klienta. Można do niego przyjść po poradę. To oczywiste, że jeśli dany ekspert przyczynił się do sukcesu finansowego albo uzdrowienia portfela, chcemy go zatrzymać na dłużej.

W krajach zachodnich, zwłaszcza USA, jest to standardem, ale i u nas powoli rośnie świadomość w zakresie oszczędzania i inwestowania. Klienci są coraz bardziej wyedukowani, dlatego mają coraz więcej wymagań. Oczekują wsparcia i profesjonalnego traktowania. Słusznie, bo to wpływa korzystnie na rozwój całego sektora usług finansowych.

Wynagradzanie ekspertów – kto im płaci?

Najczęściej stosuje się dwa modele wynagradzania ekspertów finansowych. Pierwszy polega na tym, że to klient opłaca go zgodnie z ustaleniami. To zapewnia pewne uniezależnienie do instytucji finansowych. W Polsce wciąż najpopularniejszy jest system, w którym to instytucje finansowe (np. banki) wynagradzają ekspertów finansowych za polecanie ich produktów. Można tu mieć pewne obawy, ale tak jak pisaliśmy wcześniej, zasady etyki nakazują ekspertom polecanie czy wybieranie produktów, które są najbardziej odpowiednie dla klienta.

W tym modelu wszystkie strony czerpią korzyści, ale warto też zauważyć, że to klient jest najbardziej uprzywilejowany. Może całkowicie za darmo i bez zobowiązań zasięgnąć porady oraz skorzystać z szerokiej wiedzy eksperta. Ostateczna decyzja zawsze należy do klienta i jeśli nie odpowiadają mu przedstawione rozwiązania, może wybrać własne lub skorzystać z usług innego eksperta.

Coraz częściej eksperci budują długofalowe relacje z klientami właśnie w oparciu o zaufanie, edukację i przedstawienie korzystnych propozycji.
Nam przyświecają takie same idee, ponieważ zawsze na pierwszym miejscu stawiamy zadowolenie i korzyść klienta.