Co oznacza RRSO i jak je obliczyć? U nas się tego dowiesz!

Większe mieszkanie, nowy samochód, a może dawno odkładany remont? Kredyt gotówkowy lub hipoteczny to popularna forma finansowania mniejszych i większych wydatków. W wielu przypadkach to zobowiązanie na wiele lat. Decyzja o jego zaciągnięciu powinna więc być doskonale przemyślana. Pamiętaj jednak, że kredyt kredytowi… nierówny. Nie musisz być specjalistą od bankowości, żeby pożyczyć pieniądze, ale zanim zaczniesz rozglądać się za najlepszą ofertą, sprawdź, co oznacza RRSO i w jaki sposób wpływa na wysokość Twojego zadłużenia.

Co oznacza RRSO?

Jeśli starasz się o kredyt gotówkowy, hipoteczny, konsolidacyjny, a nawet pożyczkę, musisz mieć świadomość nie tylko, ile pieniędzy pożyczasz, ale także, ile będziesz musiał oddać. Dlatego RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to jedna z najważniejszych informacji dla klientów banków. To całkowity koszt kredytu (z uwzględnieniem dodatkowych opłat takich jak prowizja dla banku, ubezpieczenie czy poziom inflacji, czyli wartość pieniądza w czasie). RRSO zawsze wyrażane jest w procentach. Informacja o Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania pozwoli Ci łatwiej porównać oferty wielu banków i wybrać taką, która będzie najkorzystniejsza. Warto pamiętać, że RRSO to nie to samo co RSO! Roczna Stopa Oprocentowania nie uwzględnia dodatkowych kosztów kredytu, lecz jest wyłącznie informacją o wartości oprocentowania kredytu.

Jak obliczyć RRSO – wyjaśnienia

„Kwota wypłaconego kredytu podzielona przez…”, „Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania plus 1 pomnożona przez okres pomiędzy dniem pierwszej wpłaty a dniem wypłaty o numerze…”. Wzór na RRSO dla osób nieposiadających odpowiedniego wykształcenia i na co dzień niezajmujących się tym tematem może wydawać się szalenie skomplikowany. Na szczęście przyszli kredytobiorcy, którzy chcą dowiedzieć się, jak obliczyć RRSO na przykładzie, nie muszą robić tego samodzielnie. Mogą skorzystać na przykład z dostępnych bezpłatnie kalkulatorów online. Na odpowiedniej stronie internetowej wystarczy podać kilka najważniejszych danych: kwotę kredytu, oprocentowanie, okres spłaty zobowiązania oraz typ rat, a także wysokość prowizji oraz kosztów dodatkowych (takich jak ubezpieczenie). Dzięki temu mogą szybko sprawdzić, ile faktycznie zapłacą za udzielenie kredytu lub pożyczki.

Zgodnie z Artykułem 35. ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim kredytodawcy oraz pośrednicy kredytowi mają obowiązek informowania klientów o wysokości RRSO, a także całkowitym koszcie kredytu. Ten zapis ma chronić klienta przed podjęciem niekorzystnej decyzji na podstawie niepełnych informacji. Ale to nie wszystko! Banki mają obowiązek informować konsumenta o wysokości Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania nie tylko w momencie zawierania umowy, ale także w treściach ofertowych zamieszczonych np. na stronach internetowych i w reklamach. Maksymalna wysokość RRSO również jest regulowana ustawą.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze kredytu gotówkowego lub hipotecznego? Posiadasz kilka zobowiązań w różnych bankach i chcesz obniżyć wysokość miesięcznego zobowiązania? Nasi doradcy pomogą Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie.